Parohiile din Șelimbăr și cele trei sate aparținătoare, Mohu, Bungard și Veștem, vor avea slujbele, liturghiile, deniile transmise în direct, pe Facebook, pe pagina oficială a comunei Șelimbăr, a anunțat primarul Marius Grecu. ”Din păcate, în această perioadă, nu putem să fim prezenți în biserici așa cum ne-am obișnuit până acum. Situația actuală nu ne permite să participăm la slujbele religioase ale Sărbătorilor Pascale. Întelegem că situația este una pe care nu ne-am fi dorit-o, dar trebuie să ținem cont de măsurile stabilite de autorități. Cu siguranță, daca vom respecta aceste reguli, ne vom putea petrece din nou timpul alături de cei dragi. Primăria Șelimbăr vă oferă posibilitatea de a fi împreună pe pagina de Facebook și de a urmări, în direct, în format video, slujbele din parohiile comunei noastre conform programului de mai jos. Cu credință și rugăciune vom trece împreună peste orice!”, a anunțat primarul Marius Grecu.

Conform programului anunțat, joi, de la ora 9, va fi în direct de la Șelimbăr, parohia Brana, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, iar de la ora 18, Denia celor 12 Evanghelii. Vineri, din biserica din Veștem va fi transmis ”Prohodul Domnului”, de la ora 16. Duminică de la ora 12 noaptea, Biserica Adormirea Maicii Domnului din Șelimbăr va transmite Slujba Învierii Domnului. Luni de la ora 9.30, se va transmite în direct Slujba de a doua zi de Paști de la biserica de pe strada Doamna Stanca, iar marți, de la ora 9, de la Mohu se va transmite Slujba de a treia zi de Paști.