Primarul comunei Șelimbăr, Marius Grecu, susține că în urma unei discuții în cadrul Consiliului Local, există posibilitatea achiziționării autobuzelor pentru ca rețeaua de transport public din municipiul Sibiu să-și prelungească traseul pe teritoriul comunei. ”Am avut o discuție de principiu cu colegii mei din Consiliul Local Șelimbăr și noi am fi dispuși ca în baza unui parteneriat cu societatea Tursib să achiziționăm trei, patru autobuze, sau câte sunt necesare, astfel încât traseele de transport în comun să deservească și locuitorii din comună. Mi-am propus ca în perioada următoare să avem o discuție în acest sens cu primarul Sibiului, doamna Astrid Fodor, și cu directorul Tursib, Dan Căprariu, pentru a se vedea concret cum s-ar putea stabili o astfel de colaborare”, susține primarul Marius Grecu.

Primarul Sibiului, Astrid Fodor a declarat în cadrul unei emisiuni a unei publicații locale că este dispusă să colaboreze cu o localitate învecinată pe tema transportului în comun numai cu condiția unei participări financiare comune. ”Poziția mea e că vreau să protejez Sibiul și cetățenii Sibiului și de la sta nu vreau să abdic. Dacă este un parteneriat corect (…) că vrea că investească și Șelimbărul în autobuze, atunci e corect. Dar dacă aștepți ca altul să facă tot și nici nu-ți pui întrebarea eu ce fac în viitorii doi ani, atunci nu e corect”, a spus Astrid Fodor.