Pentru 14 străzi urmează să fie demarate proiecte privind modernizarea infrastructurii, iar alte opt străzi vor fi scoase la licitație pentru reabilitare, imediat după aprobarea bugetului pe anul 2021, anunță primarul comunei Șelimbăr, Marius Grecu. Pe de altă parte, șantierele programate să înceapă în această primăvară, vor fi amânate până când vremea va permite desfășurarea lucrărilor.
Lucrările programate să înceapă în 15 martie la șapte străzi din Șelimbăr au fost amânate pentru începutul lunii aprilie din cauza condițiilor meteo nefavorabile. Începerea lucrărilor în șantiere era programată pentru 15.03.2021, în conformitate cu calendarul investițiilor pentru anul 2021. ”Lucrările vor începe la începutul lunii aprilie, de îndată ce vremea va permite. Este vorba de străzile Dinicu Golescu, Țebea, Lucernei, Salcâmului, Seviș, Octavian Goga (zona de acces) și drumul de legătură dintre satele Mohu și Bungard”, a anunțat primarul Marius Grecu.
După aprobarea bugetului local prevăzut pentru anul 2021 sunt programate a fi scoase la licitație pentru execuția propriu zisă alte opt străzi: Unirii, Treboniu Laurean, Petru Rareș, Junimii, Prelungire 1 Decembrie, Ion Creangă, Decebal și Traian.
Pe alte 14 străzi se vor demara proiectări privind modernizarea infrastructurii, rețele apă canal, cablaj metropolitan și iluminat:
– Iulia Hașdeu
– Stadionului